Spotkanie z księdzem R. Bućko

7/11/2018
Biblioteka

Jesteśmy Polakami, żyjemy w wolnej Polsce, ale nie zawsze to doceniamy. Może czasem brakuje nam wiedzy o tym, jak to było, gdy nasz kraj tracił swoją suwerenność? Pewnie, że możemy przeczytać o tym w książce albo raczej gdzieś w sieci. Jednak zupełnie inaczej brzmi opowieść człowieka, który wiele przeżył, wiele też wspomnień innych ludzi w życiu usłyszał, wiele sam przeczytał. Tak przekazana historia nie ogranicza się do suchych faktów. To emocje i uczucia czynią ją czymś niezwykłym.

Takich przeżyć mogliśmy doświadczyć dziś w bibliotece podczas spotkania uczniów z księdzem Romualdem Bućko. I choć poświęcone było ono okolicznościom odzyskania niepodległości przez Polskę, a zwłaszcza Wasilków, to poruszonych zostało o wiele więcej interesujących tematów. Ksiądz, jak doskonały nauczyciel i gawędziarz, budował swoją opowieść z kolejnych cegiełek, by ukazać uczniom nie tylko czasy rozbiorów, rok 1918 i 1919 (w Wasilkowie), ale też lata II wojny światowej, a nawet okresu powojennego. Wszystko po to, by pokazać, jak ważne jest posiadanie samoświadomości, tego poczucia kim się jest. I choć ani razu nie padło żadne z wielkich słów takich jak patriotyzm czy miłość do ojczyzny, to po spotkaniu wyszliśmy z przekonaniem, że warto się starać, uczyć, dowiadywać coraz więcej, bo celem jest coś bardzo ważnego.