Odysejowe zmagania

11/4/2018
Odyseja

Odyseja Umysłu to program, który uczy dzieci i młodzież kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów w myśl hasła „Marzymy! Myślimy! Tworzymy!”.

Każdego roku w październiku pojawia się lista problemów długoterminowych, które drużyna rozwiązuje, wplatając w pomysłowe przedstawienia, których czas trwania wraz z rozstawieniem scenografii nie może przekroczyć 8 minut – w przeciwnym razie drużyna otrzymuje punkty karne.

Każda z czterech drużyn w naszej szkole rozpoczęła pracę już we wrześniu. Na początku grupy zacieśniały więzy i rozwiązywały problemy spontaniczne, później zaczęło się prawdziwe główkowanie nad problemami długoterminowami. Najczęstszym pytaniem, które nękało każdą z drużyn było „czy to rozwiązanie jest kreatywne czy pospolite?”, ponieważ Odyseja Umysłu uczy niestandardowego myślenia.

Jak to często w życiu bywa eksplozja kreatywności nastąpiła w ostatnim tygodniu przed występem. Grupy dzielnie doskonaliły scenariusze oraz dopracowywały dekoracje, aż w końcu nastąpił wyczekiwany moment występu na eliminacjach regionalnych w Warszawie.

Drużyny wspierały się nawzajem, pomagały w przenoszeniu scenografii i trzymały kciuki jedni za drugich. Moment występu to ogromne emocje. Wydaje się, że to tylko 8 minut, ale te 8 minut to najbardziej niesamowita chwila. Przygotowania wielu miesięcy układają się w całość, a z drużyn bije ogromna energia. Nie ma wstydu, nie ma pomyłek, jest tylko czysta kreatywność i natychmiastowe reakcje na pojawiające się problemy. Osoba, która tego nigdy nie przeżyła, może tego nie zrozumieć, jednak moc, jaką daje te 8 minut jest nieziemska.

I udało się – w tym roku trzy z czterech naszych drużyn wyjechały na eliminacje ogólnopolskie do Gdyni. To duża zasługa młodzieży, która uczestniczy w Odysei Umysłu już drugi lub trzeci rok. Trud i włożony wkład pracy przyniósł wymarzone rezultaty.

Dla naszej młodzieży Odyseja Umysłu nie jest tylko konkursem, dla nich stała się motywatorem do rozwoju. Drużyny nie tylko nauczyły się wielu technicznych rozwiązań, ale również wzrosła ich samoocena, odwaga i pewność siebie. To wspaniałe móc patrzeć na taki rozwój naszych podopiecznych.

Drużyna absolwentów w składzie Justyna Dąbrowska, Kaja Poznańska, Oliwia Sangar, Sabina Doroszczyk, Gabriela Szczuka i Paweł Marchel zajęła w Gdyni czwarte miejsce.

Drużyna w składzie Ada Szczuka, Magda Wilczyńska, Kamila Bogucka, Kinga Małyszko, Emilka Olbryś, Karina Mieleszkiewicz i Michał Malinowski zajęła w Gdyni szóste miejsce.

Drużyna w składzie Julia Kawałko, Wiktoria Kozłowska, Maja Cecerko, Albertyna Półtorak, Patrycja Poznańska, Milena Urbańska i Sebastian Milewski zajęła w Gdyni miejsce siódme.

Trenerzy (Izabela Danilewska, Agnieszka Polak, Sylwester Woś) są bardzo dumni z ich występów oraz postępów, które poczynili i przełamanych schematów.

Drużyna w składzie Julia Makarewicz, Marysia Sawicka, Marta Cimoch, Wojtek Brasławski, Krzysiek Lulewicz i Michał Bojanowski z zapałem dopingowała swoich kolegów w Gdyni pod czujnym okiem pani pedagog Barbary Nowickiej.

Dziękujemy wszystkim za wszelką pomoc i trzymane kciuki.

Agnieszka Polak