Jubileuszowe jasełka w tradycyjnej odsłonie

19/12/2019
Teatr

Maryja i Józef, anioły, pastuszkowie, trzej królowie poszukujący Dzieciątka, Herod i diabeł – to historia świetnie znana, a jednocześnie opowieść, która wciąż pozostaje nam bliska. Mówi nam o miłości i poświęceniu, uczy pokory i życzliwości dla innych, pokazuje ostateczne zwycięstwo dobra nad złem. Nieodłącznie wiąże się ze świątecznym nastrojem,wywołując wzruszenie.

Nie inaczej było i tym razem podczas przedstawienia, jakie zespół pani Urszuli Zajkowskiej pokazał zaproszonym na ten wieczór rodzicom i gościom. Wspaniałe, umiejętnie wyważone połączenie partii dialogowych i wokalnych, doskonała, robiąca ogromne wrażenie gra świateł, pomysłowa scenografia i przede wszystkim – świetne przygotowanie wszystkich występujących dzieci,sprawiły, że widownia miała chęć bić brawo na stojąco. Wszystkich nas zaskoczył ogrom przedsięwzięcia. Pani Ula dokonała cudu, przygotowując w tak krótkim czasie:pierwszoklasistów  grających na bum-bum rurkach, liczną grupę gitarzystów (z których każde było początkowo na zupełnie innym poziomie zaawansowania), dziewczęta grające na ukulele, solistki wykonujące niełatwe technicznie piosenki, zgranych chórzystów i wreszcie –aktorów z tak trudnym, najeżonym archaizmami i elementami gwarowymi tekstem, że aż dziw bierze, że mogli się go nauczyć. Dodajmy do tego troskę o każdy,najmniejszy nawet element scenografii, mnóstwo poświęconego czasu i siły, a będziemy mogli być pewni, że nikt inny by tego nie dokonał.

Gratulujemy wszystkim wykonawcom, pani Zajkowskiej i jej pomocnikom, którzy też nie liczyli godzin przy przygotowaniu oprawy przedstawienia.

Dodajmy, że był to spektakl jubileuszowy – teatr ma już 20 lat i wciąż się rozwija, nie przestając nas zadziwiać. Możemy więc tylko życzyć pani Uli: „Sto lat!”, a sobie – jeszcze wiele możliwości oglądania tak wspaniałych przedstawień, jak tegoroczne jasełka.