Dzień owadów

5/6/2020
Biblioteka

Owady to bardzo liczna grupa. O niektórych, np. o pszczołach i mrówkach wiemy, że są pożyteczne, ale o tym, że muchy są pogotowiem ratunkowym lasu już z pewnością nie każdy z nas słyszał. Jeśli chcecie się dowiedzieć dlaczego, posłuchajcie opowieści pani Doroty Sumińskiej.

https://www.youtube.com/watch?list=PLlxX2Ip8_QkidTOlGOdnbkFB5XJeoDP8q&time_continue=47&v=EADtOT8fwBM&feature=emb_logo

 Niewątpliwie najbardziej cenionym gatunkiem owadów są pszczoły. Na ich temat powstało wiele naukowych oraz popularnych książek, a jedną z najlepszych jest książka Piotra Sochy „Pszczoły”. O niej i innych książkach opowiada Dorota Koman

https://www.youtube.com/watch?v=7Na80j1lDWE&list=PLlxX2Ip8_QkidTOlGOdnbkFB5XJeoDP8q&index=4

Ci wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć, jak żyją pszczoły powinni wraz z Panem Poetą zajrzeć do ula.

https://www.youtube.com/watch?v=mHdxbvuBAvI&list=PLlxX2Ip8_QkidTOlGOdnbkFB5XJeoDP8q&index=3

Możecie też posłuchać pana Michała Rusinka, który czyta „Pszczołę czarodziejkę” - opowiadanie dziewięcioletniego Filipa, nagrodzone w konkursie „Siedzę w domu i piszę…”

 https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/videos/284113172974788

 

Innym owadem, którego dziś wspomnimy będzie świerszcz,ponieważ dał swoje imię jednemu z najstarszych i najbardziej poczytnych czasopism dla dzieci, właśnie – „Świerszczykowi”.

O tym, jak to ze Świerszczykiem” było możecie posłuchać tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=xEyumetLDlU&list=PLlxX2Ip8_QkidTOlGOdnbkFB5XJeoDP8q&index=2

Ale zachęcamy Was też do Świerszczykowej zabawy w ukryte słowa: czytajcie wiersze i uzupełniajcie je słowami, które zostały zastąpione przez obrazki.

Z tej strony możecie pobrać wersję w "pełnym rozmiarze": https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/cykl-ukryte-slowa/#gallery-3

 

 

A teraz pochwalimy się zdolnościami naszych uczniów,którzy w swoich pracach plastycznych ukazali różnorodność i barwność świata owadów. Uwzględnili też potrzebę ochrony, szczególnie ochrony pszczół, których nie sposób przecenić.