Dzień Książki Dziecięcej

2/4/2020
Biblioteka

Międzynarodowy Dzień Książek dla  Dzieci to święto obchodzone co roku w dniu 2 kwietnia. Data nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego pisarza i poety, który znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości baśniopisarskiej. Stworzył takie utwory jak „Brzydkie kaczątko", „Calineczka", „Dziewczynka z zapałkami", „Królowa Śniegu" czy „Księżniczka na ziarnku grochu".  

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania. Przez ponad tydzień (do 12.04.2020) Małym i Większym Miłośnikom Książki proponujemy podzielenie się z nami literaturą, w której: zaczytałem się /zaczytałam się po uszy... Jakie były lub są Wasze ulubione książki z dzieciństwa? Swoje odpowiedzi umieszczajcie na szkolnym Facebooku lub wysyłajcie na adres: biblioteka.sp1wasilkow@gmail.com. 

A oto list do dzieci z całego świata opracowany z okazji tegorocznego Dnia Książki Dziecięcej:

Głód słów – Peter Svetina

Tam, gdzie mieszkam krzewy zielenieją z końcem kwietnia lub początkiem maja i niedługo potem zasiedlają je kokony motyli. Wyglądają jak kłaczki bawełny lub strzępki cukrowej waty, a larwy pożerają liść po liściu dopóki nie pozostaną gołe gałązki. Mija czas i odlatują motyle, nadchodzi lato i krzewy znowu stają się zielone.
I tak bez przerwy.
To obraz poety, obraz pisarza. Są zjadani, bledną w swoich historiach i poezji, które – zakończone – odlatują, zasiedlają książki i znajdują swojego odbiorcę. To także zdarza się raz za razem. A co dzieje się z wierszami i historiami?
Znam chłopca, który musiał przejść operację oka. Przez dwa tygodnie po zabiegu wolno mu było leżeć tylko na prawym boku i nie mógł czytać przez cały miesiąc. Kiedy po półtorej miesiąca wziął do ręki książkę, czuł się tak jakby czerpał słowa łyżką prosto z miski.
Tak jakby je jadł. Po prostu je pożerał.
Znałem dziewczynę, która, gdy dorosła, została nauczycielką. Powiedziała mi: dzieci, którym rodzice nie czytali, są biedne.
Słowa w poezji i historiach są pożywieniem. Nie strawą dla ciała, nie pokarmem, który wypełnia ich żołądki. Są pokarmem dla ducha i dla duszy.
Kiedy jesteś głodny lub spragniony, twój żołądek kurczy się i wysycha ci w ustach. Szukasz czegokolwiek co nadawałoby się do zjedzenia – kawałka chleba, miski ryżu lub kukurydzy, ryby lub banana. Im bardziej jesteś głodny, tym bardziej zawęża się twój obszar widzenia, przestajesz dostrzegać to, co nie nadaje się do nasycenia twojego głodu.
Głód słów objawia się nieco inaczej – ponuractwem, ignorancją, arogancją. Ludzie cierpiący na głód tego rodzaju nie zdają sobie sprawy, że ich dusze trzęsą się z zimna, że przechodzą obok siebie samych, niczego nie dostrzegając.
Ten głód zaspokaja poezja i historie.
Ale czy istnieje nadzieja dla tych, którzy nigdy nie czerpali przyjemności z obcowania ze słowami, aby ten głód zaspokoić?
Jest.
Chłopiec czyta prawie każdego dnia. Dziewczyna – nauczycielka czyta swoim uczniom. W każdy piątek. Co tydzień. Jeżeli zapomni – uczniowie przypomną jej o tym. A pisarz i poeta? Kiedy nadchodzi lato – odżywają. A potem pochłaniają ich własne słowa i w ten sposób rozlatują się na wszystkie strony.
Raz po raz, od nowa.

Tłumaczenie na j. polski: Katarzyna Ryrych

A może weźmiecie udział w konkursie?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci mamy dla Was wspaniały, rodzinny konkurs 😊 Co należy zrobić?

➡️ Pokaż lub opisz ulubionych bohaterów książek 3 pokoleń: dziadków, rodziców i dzieci. Jak wyglądałoby dzisiaj ich spotkanie? ⬅️

Łapcie za książki 📚, stare fotografie 🖼️, pocztówki 🌅, kredki 🖍️, farby 🎨 – wszystkie chwyty dozwolone 😊 Zaproście do zabawy wszystkich domowników. Jak wszyscy, to wszyscy, babcia też 😊

Do wygrania czekają zestawy 3 książek i super gry rodzinnej! 🎲
#wdomujestfajnieikropka

Konkurs trwa do 10.04 do godz. 23:59.
Regulamin konkursu dostępny tutaj ➡️ https://bit.ly/3dKi24B

https://www.facebook.com/119276008102873/posts/3072259662804478/?d=n