Dzień Głośnego Czytania

29/9/2020
Biblioteka

29 września urodziła się Janina Porazińska, znana autorka książek dla dzieci. Nic więc dziwnego, że właśnie ten dzień został wybrany na szczególne święto – Dzień Głośnego Czytania.

W tym miejscu wiele osób wzruszy ramionami – po co czytać głośno, skoro ciche czytanie jest o wiele szybsze? A jednak warto! To właśnie głośna lektura jest naszym pierwszym wspomnieniem po kontakcie z książką i tylko współczuć można tym, którzy nie wspominają, jak rodzice czytali im pierwsze książeczki(często z serii „Poczytaj mi, Mamo” lub „Poczytaj mi, Tato”).

Głośne czytanie w dodatku umożliwia oddanie głosem całej gamy emocji zawartych w książkach, pomaga zrozumieć sens i ułatwia zrozumienie tekstu. A zatem czytajmy głośno nie tylko od święta!

Szkolna biblioteka we współpracy ze świetlicą i nauczycielami(szczególnie klas I) po raz kolejny zainicjowała głośne czytanie w naszej szkole. W świetlicy najmłodszym czytali ich nieco tylko starsi koledzy i koleżanki z klas II, demonstrując przy tym z dumą swoje umiejętności zdobyte przez rok nauki. W głośnym czytaniu wprawiali się również uczniowie z klasy Ia –niektórzy już całkiem nieźle sobie radzą i chętnie pokazują innym, że warto jest uczyć się składać literki, by móc samodzielnie odkrywać nowe światy. Głośno czytała też dzieciom pani od informatyki, a potem drugoklasiści ze słuchaczy zamienili się w grafików i wykonali w Paintcie ilustracje do przeczytanych wierszy Juliana Tuwima. Okazało się, że czytanie wspaniale wpływa na kreatywność.