Bezpieczne wakacje

23/6/2020

W tym roku wakacje będą dość nietypowe, musimy podczas nich stosować się do zasad, które wiążą się z sytuacją epidemiczną w Polsce. Wielu obostrzeń muszą przestrzegać również organizatorzy wypoczynku.

Tu znajdziecie "Wytyczne GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży".

Pan Aleksander Ciwoniuk przygotował dla starszych uczniów prezentację o tym, jak bezpiecznie spędzić wakacje. Warto ją obejrzeć i zapamiętać zawarte w niej zasady.

A wszystkim przypominamy:

BĄDŹ ROZWAŻNY – WŁĄCZ MYŚLENIE SZCZEGÓLNIE NA WAKACJACH!

·        Korzystaj z kąpieli w miejscach dozwolonych tylko pod opieką dorosłych i ratownika!

·        Nie wskakuj do nieznanych zbiorników wodnych, gdyż może zakończyć się to poważnym urazem ciała.

·        Chroń się przed nadmiarem promieni słonecznych! W godzinach od jedenastej przed południem do drugiej po południu są najsilniejsze, dlatego czas ten najlepiej spędzić w cieniu. Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Gdy przebywasz na słońcu, noś zawsze nakrycie głowy,będzie chronić cię przed udarem słonecznym.

·        W czasie burzy nie chowaj się pod wysokim starym drzewem na wzgórzu.

·        Wybierając się na pieszą, rowerową lub inną wędrówkę, zostaw na miejscu wiadomość o trasie i miejscu docelowym.

·        Korzystaj z punktów informacji turystycznej – przewodników, map, folderów.

·        Naładowany telefon może okazać się bardzo pomocny (nr 112; kontakt z rodzicami).

·        Poruszaj się drogami zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

·        Na każdej wycieczce osoba prowadząca musi mieć apteczkę pierwszej pomocy. Zabieraj obowiązkowo wodę mineralną.

·        Unikaj napojów gazowanych i barwionych.

·        Bądź uważny w każdej nowej sytuacji! Zachowaj postawę asertywną (ograniczone zaufanie).

·        Nie przyjmuj od obcych słodyczy, napojów.

·        Uważaj na kleszcze! Zakładaj na wycieczkę do lasu odzież osłaniającą ciało. Spodnie z długimi nogawkami, bluzę z długim rękawem, skarpetki i buty zakrywające stopy. Zakładanie ubrania w jasnych kolorach może ułatwić zbieranie kleszczy jeszcze przed przyczepieniem się do skóry. Po powrocie do domu z lasu sprawdź, czy nie przyniosłeś któregoś na sobie.

·        Unikaj bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami wolnożyjącymi (np. głaskania!).

·        Nie zabieraj z lasu młodych – niby porzuconych – sarenek, zajączków i innych zwierząt.

·        Lisy, jenoty,nietoperze i inne zwierzęta zachowujące się nienaturalnie – wykazujące między innymi brak lęku przed człowiekiem – mogą być nosicielami wścieklizny. Unikaj kontaktu, nie dotykaj – powiadom służby leśne, ochronę środowiska.

·        Jeżeli podczas pobytu nad morzem napotkasz na plaży - niby porzuconą - małą fokę, nie głaszcz,nie bierz na ręce i nie zabieraj jej z plaży.

Użądlenie to rana zadana przez pszczoły, osy i szerszenie oraz trzmiele. Pomocne w zmniejszeniu ryzyka użądlenia przez owady jest: unikanie chodzenia boso, noszenie odpowiedniej odzieży, rezygnacja z zapachowych, przyciągających owady kosmetyków, uważne spożywanie „na świeżym powietrzu” potraw, szczególnie słodkich.

·        Żmija zygzakowata ubi wygrzewać się na polanach i ścieżkach leśnych. Na wycieczkę zakładaj wysokie, wygodne buty. Klapki przydatne będą na plaży, chroniąc stopy przed zranieniem ostrymi kawałkami szkła.

·        Gniazda szerszeni i os omijaj spokojnie z daleka.

·        Czy wiesz, jak wygląda niebezpieczna, parząca roślina barszcz sosnowskiego? Nie zbliżaj się, nie dotykaj, omijaj z daleka.

PAMIĘTAJ:

·        Nie zaśmiecaj lasu!

·        Nie pal ogniska w lesie!

·        Nie łam gałęzi!

·        Nie płosz zwierząt! Las to ich dom.

·        Nie hałasuj!Jesteś tu gościem.

·        Nie niszcz przyrody! Jeszcze tu wrócisz.

Życzymy Wam pogodnych, udanych i bezpiecznych wakacji!