Akademia Cła i Akcyzy

11/2/2020
Projekty

11 lutego w ramach programu „Akademia Cła i Akcyzy” zainicjowanego przez Departament Ceł MF w naszej szkole odbyło się spotkanie piątoklasistów w z funkcjonariuszami Izby Administracji Skarbowej. Jego organizatorem był pan Krzysztof Wolański, któremu dzieci zawdzięczały możliwość poznania specyfiki pracy funkcjonariuszy KAS. Dowiedziały się, jak szkoli się psa towarzyszącego celnikowi oraz zapoznały z przepisami dotyczącymi przewozu towarów przez granicę. Ze zdumieniem przyjęły informację, że za przewóz niektórych „pamiątek” z wakacji grozi nawet kara więzienia. Dzięki gościom zrozumiały, że zakup rzeczy wykonanych ze zwierząt przyczynia się do ich zabijania. Nic dziwnego, że słonie  czy nosorożce są tak rzadkie, gdy niektórzy robią z nich np. stojaki na parasole! Trzeba przyznać, że dzieci oburzyła taka praktyka i możemy być pewni, że będą odpowiedzialnie wybierać pamiątki z dalekich krajów.  Mogły obejrzeć rzeczy, które zostały zatrzymane na granicy – dotykały nogi słonia, skóry węża i lamparta, oglądały i przymierzały stroje celników. Panowie: aspirant Maciej Czarnecki i st. rachmistrz Piotr Kraszewski przedstawiali swoja pracę w bardzo ciekawy i przystępny sposób, a w dowód naszej wdzięczności otrzymali podziękowania i własnoręcznie wykonane upominki.

Więcej zdjęć

O spotkaniu można także przeczytać na stronie KAS oraz posłuchać relacji tutaj.